مگ بلاگ

این موشک خودخوار می‌تواند مشکل زباله‌های فضایی را قبل از شروع پاکسازی کند

این موشک خودخوار می‌تواند مشکل زباله‌های فضایی را قبل از شروع پاکسازی کند

تیم دانشگاه گلاسکو ادعا می کند که “اولین موتور موشک “اتوفاژ” بدون پشتیبانی را ساخته و شلیک کرده است.” این موتور که به درستی موتور موشک Ouroboros 3 نامیده می شود، از نماد باستانی مار که دم خود را می خورد و چرخه ابدی مرگ و تولد دوباره را به تصویر می کشد، گفته می شود که قادر به انجام ماموریت های فراتر از جو زمین است.

آخرین تکرار موشک متکی بر ترکیبی از پیشران مایع است، و سپس قطعات پلاستیکی را به عنوان سوخت مکمل به صورت متوالی، بسته به نیروی رانش مورد نیاز در هر مرحله از سفر، تغذیه می‌کند. این تیم به عنوان بخشی از آخرین آزمایش خود، موشک Ouroboros 3 را شلیک کرد و به نیروی رانش ناخالص 100 نیوتن دست یافت – و مهمتر از آن، نشان داد که قادر به سوزاندن کنترل شده با سرعتی پایدار است.

پیشرفت دیگری که آنها به آن دست یافتند تغییر در استراتژی سوخت آنها بود. در بیانیه مطبوعاتی آمده است: «می‌توان از پیشرانه‌های مایع پرانرژی‌تر استفاده کرد و بدنه پلاستیکی می‌تواند نیروهای مورد نیاز برای وارد کردن آن به موتور را بدون کمانش تحمل کند». این تیم این پیشرفت ها را گامی محکم به سوی توسعه یک مفهوم پروازی قابل دوام می نامد.

یکی دیگر از مزایای مهم موشک های خود مصرف این است که تمام وزنی که در اثر سوختن سوخت آزاد می شود می تواند برای بار اضافی استفاده شود. این تیم خاطرنشان می کند که در مقایسه با یک موشک معمولی با همان جرم، یک موشک اتوفاژ می تواند محموله بزرگتری را ارسال کند. جای تعجب نیست که از آن به عنوان یک مسیر ایده آل برای تزریق نانوماهواره ها به مدار یاد می شود، اما این فناوری به محافل علمی مشتاق محدود نمی شود. دولت ها نیز به شدت تحولات را دنبال می کنند.

امتیاز شما به این نوشته چند است؟