مگ بلاگ

10 قطعه تاریخی از فناوری که با قیمت های باورنکردنی فروخته شد

10 قطعه تاریخی از فناوری که با قیمت های باورنکردنی فروخته شد

امروزه سونی یکی از بازیگران اصلی در صنعت بازی است. کنسول های آن در دو دهه گذشته بازار را تحت سلطه خود در آورده اند و نام پلی استیشن در سراسر جهان شناخته شده است. جدیدترین نسخه سخت افزاری، پلی استیشن 5، موفقیت بی سابقه ای بوده و هیچ نشانه ای از کاهش سرعت را نشان نمی دهد. خط پلی استیشن اولین بار در سال 1994 با عرضه اولین کنسول آغاز شد که در مجموع بیش از 100 میلیون دستگاه فروخت.

با این حال، تاریخچه پلی استیشن می توانست بسیار متفاوت باشد. سونی ابتدا قصد داشت با همکاری با نینتندو برای تولید یک CD-ROM لوازم جانبی برای SNES و بعداً یک کنسول با درایو CD داخلی وارد صنعت بازی شود. در آخرین لحظه، نینتندو از قرارداد عقب نشینی کرد و در عوض تصمیم گرفت با فیلیپس همکاری کند. نتیجه نهایی این همکاری CD-i فیلیپس بود که به شدت مورد بدگویی قرار گرفت، اما همچنین این تأثیر را داشت که سونی را به انتشار کنسول خود در تلافی سوق داد. بنابراین، پلی استیشن متولد شد و سونی هرگز به عقب نگاه نکرده است.

در حالی که نینتندو و سونی هرگز هیبریدی SNES/PlayStation را منتشر نکردند، چندین نمونه اولیه از کنسول پیشنهادی تولید شد. اگرچه اطلاعات کمی در مورد تعداد واحدهای ایجاد شده وجود دارد، یک نسخه کارآمد در سال 2015 ظاهر شد. به دلیل نادر بودن و اهمیت تاریخی کنسول نمونه اولیه، تعداد کمی از واحدهایی که وجود دارند بسیار ارزشمند هستند. هنگامی که یکی از آنها در سال 2020 به حراج گذاشته شد، در نتیجه جنگ پیشنهادی بین پالمر لاکی، بنیانگذار Oculus VR و گرگ مک لمور، بنیانگذار Pets.com، به قیمت 360000 دلار رسید که در نهایت مک لمور برنده شد.

(تصویر ویژه توسط Paquitogio از طریق Wikimedia Commons | برش و مقیاس بندی شده | CC0 1.0)