مگ بلاگ

10 نوآوری متداول در فناوری که در سال 2000 هنوز شبیه علمی تخیلی هستند

10 نوآوری متداول در فناوری که در سال 2000 هنوز شبیه علمی تخیلی هستند

تلفن یک اختراع اخیر نیست. در واقع، اولین پتنت تلفنی در سال 1869، یعنی بیش از 150 سال پیش، به الکساندر گراهام بل اعطا شد. در بیشتر آن زمان، تلفن به عنوان روشی برای ارسال و دریافت ارتباطات صوتی بلادرنگ، تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند. پیشرفت‌هایی مانند تغییر از تلفن‌های چرخشی به شماره‌گیری دکمه‌ای و همچنین افزایش کیفیت صدا و کاهش اندازه و وزن وجود داشت. با این حال، عملکرد اصلی آنها اساساً تا همین اواخر یکسان بود.

تلفن های همراه اولیه از تلفن های بی سیم تکامل یافتند و اساساً فقط دستگاه های دستی بودند که می توانستند تماس برقرار کنند و دریافت کنند. این دستگاه‌ها به سرعت به ماشین‌های فشرده‌تر و با قابلیت‌های فنی تبدیل شدند که می‌توانستند پیام‌های متنی ارسال کنند، بازی‌های اساسی را انجام دهند و به عملکردهایی مانند یادداشت‌ها، تقویم‌ها و ساعت‌های زنگ دار دسترسی داشته باشند. اما حتی تا سال 2000، این تلفن‌های همراه از نظر عملکرد به شدت محدود شدند و نشانه‌های کمی از آینده وجود داشت.

اگرچه چند نمونه اولیه از آن‌هایی که می‌توان آن‌ها را گوشی‌های هوشمند در نظر گرفت، مانند IBM Simon در سال 1994 وجود داشت، اما این گوشی‌ها فوق‌العاده گران بودند و فقط در تعداد بسیار کمی ساخته می‌شدند. همه اینها در سال 2007 تغییر کرد که شاهد عرضه آیفون بودیم. این گوشی هوشمند دارای یک صفحه لمسی خازنی چند لمسی بود، می‌توانست از طریق مرورگر سافاری به اینترنت دسترسی داشته باشد و به یک فروشگاه برنامه پر از دانلود نرم‌افزار تقریباً بی‌حدود دسترسی داشت. این گوشی‌های هوشمند جدید به‌عنوان رایانه‌های کوچکی عمل می‌کنند که می‌توانند همه کارها را از پخش محتوا گرفته تا پیام‌رسانی فوری انجام دهند و به بخشی ضروری از زندگی ما تبدیل شوند که چند سال قبل غیرممکن به نظر می‌رسید.

امتیاز شما به این نوشته چند است؟